Zeytinburnu Ambarlar Nereye Taşındı

Zeytinburnu ambarların olduğu arazi bildiğiniz üzere ortalama dört yıl önce satıldı. Yerine rezidanslar yükselecek. Yıkıldı, yıkılacak, yıkılıyor derken en sonunda bir gece ansızın yıkıldı. Orada yaşanan mağduriyetten bahsedemeyeceğim, çünkü konunun asıl yüzünü o anlamda bilmiyorum. Ancak bildiğim bir şey var ki ambarlar firmalar için önemli bir sevkiyat seçeneğidir. İstanbul’un merkezindeydi, ortadaydı yani. Her firmaya eşit uzaklıktaydı, ulaşımı kolaydı, bir çok kişiye ekmek kapısıydı. Eksik yönleri de çok fazlaydı ancak az önce saydıklarım daha büyük önem arz ediyor bence. Hangi ambarın nerede olduğu her şey belliydi. Planlamadan yapılan bu yıkım, firmaları da zor durumda bıraktı. Uzun süredir zeytinburnu ambarların Hadımköy Deliklikaya’ya taşınacağını söyleniyordu dilden dile ancak bu da olmadı ve bütün ambarlar farklı bir yere dağılmak zorunda kaldı. Eskiden tüm ambarlar için bir yere gidiyorken şimdi hepsi için ayrı bir yere gitmen, ayrı zaman harcaman, mazot parası vermen ve zaten yoğun olan İstanbul trafiğine, yoğunlaşması açısından biraz da firmalar katkı da bulunacak şimdide. İstanbul da bir çok firmanın ambarla çalıştığını düşünürsek, etki edeceğini düşünmek zor olmaz.

Evet belki zeytinburnu ambarların da eksikleri vardı ancak bu şekilde olmasa daha iyi olurdu. Şu an zeytinburnunda faaliyet gösteren ambarların hepsi az önce de bahsettiğim gibi bir yere dağıldı. Zeytinburnundaki ambarların büyük bir çoğunluğu, Hadımköy Ömerli Mahallesindeki HZ. Hamza camisinin ve Toki konutlarının hemen karşısında bulunan antrepoya geldi. Yerleşik düzen çok daha kötü oldu ve İstanbul merkezine uzaklaştığı için artık firmalar daha fazla kilometre yapmak zorunda kalacak. Dediğim gibi zeytinburnu ambarların büyük bir çoğunluğu Hadımköy Ömerli mahallesine geldi. Diğerleri ise İstoç ve Basın ekspres yanyoldaki tır garajlarına geçti. Bu yazıyı yazarak en azından ambarların nereye gittiğini öğrenmek isteyenlere yardımcı olmak istedim.

29.06.2018: HADIMKÖY ÖMERLİYE TAŞINAN AMBARLAR ORADAN DA TAŞINDI BİLGİNİZ OLSUN. HEPSİ SEFAKÖY, İKİTELLİ, YENİBOSNA, İSTOÇ GİBİ SEMTLERE DAĞILDI. SON GÜNCEL DURUM BUDUR. ÖMERLİ DE AMBAR KALMAMIŞTIR.

 

2 Yorum
  1. Temmuz 20, 2018
  2. Kasım 25, 2018

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir