Çamaşır Kurutma Makinesi Ne Kadar Elektrik Harcar

Çamaşır Kurutma Makinesi Ne Kadar Elektrik Harcar ?

Çamaşır kurutma makinesi ne kadar elektrik harcar bunu yazmak istedim. Tabi bu biraz kişiye göre değişen de bir şey, bana göre çok olan sana göre az olabilir takdir edersin ki. Bunu yazarken teknik terimler kullanamayacağım, fatura rakamları üzerinden yardımcı olmaya çalışacağım. Mesela bana normal de 65-70 lira gelmesi gereken elektrik fatura 90-100 lira civarında gelmektedir, bu çamaşır kurutma makinesi kullanırsam. Tabi kullanma sıklığı da çok önemli. Bu kadar fark gelmesi için ayda 7-8 sefer çalıştırman yeterli, elektrik faturan ortalama 30 lira fazla gelir. Ortalama diyorum 25-35 arası fazla gelir.O sebeple çamaşır kurutma makinesi alırken bu maliyeti göz önünde bulundurarak, almanızı tavsiye ederim.

Aslında çamaşır kurutma makinesinin çok da meraklısı değilim. Hem alırken para veriyorsun, hem yer derdi var, ses derdi var. Ayrıca garantisi bittiğinde de bozulunca tamir masrafı da mevcut. Garanti süresi bitince ufak ufak arızalar çıkmaya başlıyor. En basit arıza 250 lira gibi bir rakamı bulabiliyor. Lazım olmasa ekstradan bir makineyi evime sokmak istemem lakin, oturduğum ev giriş kat ve çamaşır asmaya yer yok maalesef. Bundan dolayı tercih etmek zorunda kaldım. Ortalama 2 saat süre çalıştığında çamaşırlarınız kupkuru olarak çıkıyor. Bir sürü ayarı var tabi ki, bütün çamaşırları dolap kuruluğunda çıkarma ayarı var, ütü kuruluğunda çıkarma ayarı var. Çamaşır üzerindeki, pamuksu tüyleri alması da çok güzel. Bunlar güzel yanları ama ay sonu elektrik faturasını eline almaya korkuyorsun. Sesine gelince, çamaşır kurutma makinesinin sesi baya yüksek ve rahatsız edici. Gerçi bir süre sonra alışıyorsunuz.

Filtresi mevcut, belli periyotlar da onları temizlemeniz gerekiyor. Çok basit merak etmeyin. Elektrikli süpürge yardımıyla da halledebilirsiniz. Sıkma esnasında biriken suyu da deposunu boşaltarak tahliye etmeniz gerekmektedir.

Yani olay tamamen sizin ihtiyaçlarınıza ve elektrik faturasına olan ihtiyaçlarınıza bağlı. Aylık ortalama 25-30 lira fazla elektrik ödemeyi göze alabiliyorsanız mantıklı ama dediğim gibi yeriniz var ise hiç bulaşmayın boşuna israf olmuş oluyor.

Kafanıza takılan soruları yorum olarak yazarsanız, elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir