Aracın Km de Kaç Kuruş Yaktığı Nasıl Hesaplanır

Evet merhaba herkese bu gün bir araç kilometre başına ne kadar yakar, bunu ben nasıl hesaplıyorum bunu yazacağım. Bu yöntem elbetteki herkesin bildiği hesaplama şeklidir, farklı bir şey anlatmayacağım, sadece bu konuda bir püf noktasından bahsetmek istiyorum. Araç kataloglarında yer alan bu araç yüz kilometre de bu kadar yakıyor şeklinde lanse edilen rakamların elbetteki çoğu zaman gerçeği yansıtmadığı aşikar. O testler sanırım en boş ve en düz yollar da yapılıyor. Gerçi öyle de olmalı her marka kendi aracının az yaktığını vurgulamak ve bunu kanıtlamak isteyecektir. Günümüzün şartların da satın aldığımız araçların o rakamları ulaşması çok zor gözüküyor hele hele İstanbul gibi bir şehirde yaşıyorsanız. Yolculuğun çoğu zaten trafik de geçiyor kilometre yapmadan yakıt gidiyor bastığınız kadar olmasa da. Aracın ne kadar yaktığını hesaplarken bu püf noktasına dikkat ederek hesaplamalısınız. Bu işlemi manuel yapmayı daha çok seviyorum bana daha doğru geliyor. Yol bilgisayarına falan baksam da kendi hesabım bana daha sağlam geliyor.

Ben Aracımın kilometre başı ne kadar  yaktığını hesaplamak için öncelikle depomu ağzına kadar dolduruyorum. Ağzına kadar doldurmaktan kastım mazotu veya benzini deponun ağzına kadar doldurmak. Yakıtı görene kadar doldurmak. Yukarıda bahsettiğim püf noktası da bu çünkü bazı araçların depoya giden boruları çok uzun olabiliyor. Pompa mandalı bundan dolayı erken atar, bundan dolayı yakıtı görene kadar aracınızı doldurun.  Mandal atınca bazı insanlar ağzına kadar doldurduğunu sanabilir. Halbuki ben de Dacia Sandero Stepway vardı, bu aracın deposunu doldururken, pompa  durduktan sonra bile 70 ile 80 liraya yakın mazot almaktaydı. Bu diğer araçlarda da ama az ama çok olur. Kiminde 30 lira alır kiminde 100 lira. Sonuç olarak pompa atınca ağzına kadar doldurdum sanmayın. Aracınızın kilometre de ne kadar yaktığını kuruşu kuruşuna tam olarak hesaplamanız için bu nokta çok önemli. Tabi bilenler için anlatmıyorum bunları, bilmeyen insanlara fikir vermek amaçlı yazıyorum. Aramızda yeni ehliyet ve araç sahibi olan insanlar olabilir. e muhakkak pompa attıktan sonra biraz daha mazot veya benzin alacaktır Aracınız Bundan dolayı söylüyorum ki aracınızı kilometre başı ne kadar yaptığını hesaplayacağım mutlaka mazotu veya benzinli Ponpon ucunda görünüz hatta aracı hafifçe sallayarak görevlilerine rica edin ve görene kadar doldurmasını söyleyin depoyu kapatıp yolumuza devam edin. Hatrı sayılır bir kilometre yaptıktan sonra Benzinin veya  mazotun bitmeye yakın olduğunda

Yukarıdaki işlemi tekrarlayın Yani tekrar mazotunu veya benzin izi Deponun ağzına göre ne kadar fulleyin yoksa doğru bir hesaplama yapmış olamazsınız. Şimdi hesaplama kısmına gelirim ilk seferinde depoya ağzına kadar doldurmuşlar Bu rakamı bizim için bir önemi yok depoyu fulle dikten sonra alacağız ve kullanırız ve ikinci kez pompalayan açtığınızda ağzına kadar tekrar yakıtın izle full yediğinizdeki rakam bizim için önemli  2. yanaşmadığı da Örnek vermek gerekirse 200 liralık yakıt aldınız ve o zamana kadar 830  kilometre yaptınız varsayalım 200 lirayı 830 kilometreye böldüğümüzde kilometre başına yapmış olduğunuz yakıt ortaya çıkmaktadır.  Buradaki en büyük nokta aracınızın yakıtını ilk seferde de ikinci seferde de ağzına kadar doldurmuş olmanızdır.  Ayrıca size tavsiyem ilk yakıtı aldığınız pompadan alın ikinci yakıtınızı da ve aracın başında pompanın başında bekleyin. Dolduran arkadaşa hesap yapacağınızı ve ağzına kadar doldurmasını rica edin. Böylelikle tam bir hesap yapmış olursunuz. 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir