Akü Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler Şeyler

Akü, bildiğiniz üzere elektrik ihtiyacımızı karşılayan bir ekipmandır. Bir çok kullanım alanı vardır. Gemiler de araçlar da engelli araçlarında, kısacası bir çok alanda kullanılabiliyor. Şu an yazarken cidden aklıma gelmedi ama gerçekten bunları uzatabiliriz biraz daha düşünmeye vakit ayırırsak. Akü ihtiyacımız olan elektriği depolayan bir nevi büyük pil olarak düşünebiliriz. Özellikle araçlarda, araçların işlevlerini yerine getirmesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle akü hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Akünün görevi nedir?

Akünün öncelikli görevi arasında marş motorunun harekete geçebilmesi için gerekli elektriği vermektir. Bununla beraber ışık ve özel alıcıların çalıştırılması yanı sıra; ateşleme sistemi, şarj sistemi, silecekler, klima, radyo, korna gibi elektriğe ihtiyaç duyan aksamların çalışmasını sağlar. İki adet kutup bulunur. Kahverengi ve kalın olanı, artı (pozitif) kutuptur.

Akü bakımı hakkında bilgiler

  1. Akünün elektrolit sistemine dikkat edilmesi gerekir. Elektrolit seviyesi için plakanın bir cm üzerinde saf suyla tamamlanmalıdır. Tam kapalı akülerde bu bakım mümkün olmamakla birlikte, kapakları mevcut olan bakımlı akülerin kapaklarını gevşeterek, ekleme yapılabilir. Konu hakkında bilginiz yok ise bilen birinden yardım almanızı tavsiye ederim. 
  2. Akünün üzerine dikkat edilmesi gerekir. Toz ve benzeri yabancı maddelerin birikmesi halinde arıza çıkartır. Bu nedenle belirli zamanlarda temizlenmesi gerekir.
  3. Akü üzerindeki yabancı maddeleri temizlemek için sıcak su ve zımpara kullanılabilir. Oksitlenmelere karşı en iyi çözümdür. Sıcak su ve zımpara sayesinde akü üzerinde oksitlenme giderilebilir.
  4. Aküye elektrik kaynağı yapılmadan önce kutuplar sökülmelidir. Bu yapılmadan takviye işleminin yapılması durumunda dinamo zarar görebilir. Kutuplar çıkarıldıktan sonra ters de bağlanmamalı. Bu durumda ise, regülatör arıza yapar.
  5. Kışın aküyü donmaktan korumak için tam şarj edebilirsiniz.
  6. Akü konusunda dikkat edilmesi gereken bir nokta ise, iki kutbun metal yardımıyla birbirine bağlanmamasıdır. Aksi durumda patlama meydana gelebilir.
  7. Bakım yapmadan öncede akü kapaklarının kapalı, hava deliklerinin ise açık olduğundan emin olmalısınız.
  8. Her hangi bir yangın söz konusu olabilir. Böyle bir durumda motora ulaşabilirseniz akünün kutuplarının sökülmesi gerekir. Önce eksi sökülmelidir.
  9. Akünün zayıfladığını da ışıklardan anlayabilirsiniz. Zayıf aydınlatma bunun habercisidir. Ancak bu her zaman doğru göstermez. Bazen akünün üzerindeki ışık yeşil de yansa akünüz arızalanmış olabilir. Bunu anlamak için akünüzü ölçtürmelisiniz. 

Aküye takviye işlemi yapılabilir. Bu durumda 12 volt akü için yine akü volt akünün kutuplarına paralel şekilde bağlanarak, takviye işlemi güvenli bir şekilde yapılabilir. Burada dikkat edilecek husus, çapraz bir bağlantıdan kaçınılması gereğidir. Aksi durumda kısa devre ve patlama meydana gelebilir.

Aküler hakkında sormak istediklerinizi yorum olarak ekleyebilirsiniz.

Ayrıca aracınızın aküsü hakkında daha detaylı bilgi için akucuyesor.com u ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir